Süzme Yoğurt'un Faydaları | Enka Gurme

Süzme Yoğurdun Faydaları

Türk mutfağında önemli bir yere sahip olan ve bir çok ana yemeğe lezzeti ile eşlik eden süzme yoğurtun faydalarını biliyor muydunuz?

SİNDİRİMİ KOLAYLAŞTIRIR

Süzme yoğurt içerisinde bol miktarda probiyotik içermektedir. Süzme yoğurtta bulunan probiyotiklerle aldığınız iyi bakteriler, sağlıklı bir sindirim sağlar. Sindirim sisteminizdeki iyi bakteriler, ishal, irritabl bağırsak sendromu, crohn hastalığı ve ülseratif kolit gibi sindirim problemleriyle savaşmaya yardımcı olur.

BAĞIŞIKLIK HAREKETLERİNİZİ DÜZENLER

Süzme yoğurt kolaylıkla sinirilebilir olmasının yanı sıra diğer yiyeceklerin sindirimini de kolaylaştırır. Süzme yoğurtta bulunan iyi bakteriler bağırsak hareketlerinizi düzenler. Böylece kabızlık sorununun önüne geçer.

KİLO VERMEYİ KOLAYLAŞTIRIR

Kilo vermeye çalışıyorsanız süzme yoğurdu mutlaka diyetinize ekleyin. Süzme yoğurt normal yoğurdun iki katı protein içerdiği için daha uzun süre tok hissetmenizi sağlar. 2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre öğleden sonra ara öğün olarak süzme yoğurt tüketen kişiler daha uzun süre tok hissediyor. Ayrıca süzme yoğurtta bol miktarda bulunan kalsiyum vücutta yağ üretimini sınırlıyor.

ÜREGENİTAL SAĞLIĞINI KORUR

Sindirim sisteminiz gibi ürogenital yollarınız da iyi bakterilere ihtiyaç duyar. Süzme yoğurtta bulunan probiyotikler ürogenital yollarınızdaki iyi bakterilerin çoğalmasını sağlayarak bakteriyel vajinozis, mantar enfeksiyonu ve idrar yolu enfeksiyonları gibi hastalıkları önler.

TANSİYONU KONTROL ALTINA TUTAR

Tansiyonunuzu kontrol altında tutmak için günde birkaç bardak süzme yoğurt yiyebilirsiniz. 1 bardak yağsız süzme yoğurtta 240 mg potasyum bulunur. Potasyum damarları rahatlatarak sıkışmayı önler. Aksi takdirde tansiyon yükselir. Süzme yoğurtta bulunan B12 ise kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine yardımcı olarak oksijenin kalbe ve bütün vücuda yayılmasını sağlar.

KEMİK ERİMESİNİ ÖNLER

Süzme yoğurtta bulunan kalsiyum, kemiklerin ve kasların güçlü kalması için önemlidir. Yeterince kalsiyum olmadığında kemikler zayıflar ve kemik erimesi riski artar. Sadece bir kase süzme yoğurta günlük kalsiyum ihtiyacının %18.7’si bulunur. Süzme yoğurtta kalsiyumla birlikte magnezyum, fosfor, potasyum ve protein de bulunur. Bütün bu mineraller güçlü kemikler için birlikte çalışır.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR

Hastalıklardan korunmak istiyorsanız bağışıklık sisteminizin yeterince güçlü olması gerekiyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek istiyorsanız çare süzme yoğurt. İçinde canlı kültürler bulunan süzme yoğurt, vücudunuzu güçlendirerek zararlı mikroorganizmalarla savaşmaya yardımcı olur.