Bir yemeğin damakta kendine yer bulacak kadar lezzetli olup olmayacağı, pek çok değişkene bağlıdır. Ne sadece ellerdeki maharettir lezzet, ne kullanılan malzeme, ne de pişirilen tava ya da tencere. Hepsinin belli görevleri olsa da, aslan payı yemekte kullanılan yağdadır. Yağ yemeğin özüdür, tıpkı bir binanın temeli gibidir, gizli kahramanıdır, sırrıdır. 

Sadeyağ makarnalardan yemeklere, kahvaltıdan pilavlara pek çok yerde kullanabilirsiniz. Yemekler için bir-iki tatlı kaşığı bile yeterlidir. Nerede o eski tereyağları, ah o mis gibi kokan pilavlar diyorsanız, sadeyağ mutfağınızdan eksik etmeyin. Çünkü sadeyağ, ismi gibi saf ve doğal yağ lezzetini size cömertçe sunmaktadır. Çünkü tereyağında %10-20 oranında bulunan su, sadeyağında %0,5 civarlarındadır. Tereyağında %85 olan yağ oranı ise, sadeyağda %99 civarındadır. Sadeyağ oda sıcaklığında katıdır; ancak vücut sıcaklığında erimeye başlar. Bu da onun vücut tarafından emiliminin ne kadar kolay olduğunu göstermektedir.

Serüveni Anadolu’nun çeşitli bölgelerindeki çiftliklerden el değmeden sağımı yapılan sütlerin işletmemize gelmesi ile başlamaktadır. Alanında uzman ekiplerimizce tüm kalite kontrollerinden geçerek işletmemize kabul edilen sütlerin yağları (kremaları) titizlikle ayrılmaktadır. Titizlikle ayrılan kremaların pastörize edilmesinin ardından tereyağı üretilmektedir. Elde edilen tereyağlarının su ve yağsız kuru madde unsurlarının tamamına yakın bölümünün uzaklaştırılması ile %99 süt yağı içeriğine sahip geleneksel damak tadınıza uygun, doğal, sağlıklı ve besleyici enfes tattaki sadeyağ ürünü elde edilmektedir. En anlaşılır hali ile ifade edilecek olunursa, sadeyağ tereyağının özüdür. 1 kg tereyağından ortalama olarak 850 gr sadeyağ üretilmektedir.

          Sadeyağ Türk mutfak kültüründe özellikle Osmanlı’da hem saray, hem de halk mutfaklarında yemekleri lezzetlendirmiştir. Osmanlı saray ziyafetlerinin bu kadar dillere destan olmasında büyük rol oynamıştır.

  • Yemeklere tereyağı dahil diğer yağlardan daha fazla lezzet verir.
  • Daha sağlıklıdır çünkü içinde laktoz ya da oksitlenmiş kolesterol olmaz.
  • A, D, E vitaminleri yönünden zengindir. Ayrıca içeriğindeki K2 vitamini kemiklerin güçlenmesini sağlar.
  • İçinde laktoz yada oksitlenmiş kolesterol içermediğinden daha sağlıklıdır.
  • Tıpkı Hindistan cevizi yağı gibi zayıflamaya yardımcı olur.
  • Kolesterolü düşürür.
  • Mide asidi salgısını dengeleyerek sindirime yardımcı olur.
  • 250 °C yanma derecesine sahip olduğu için pişirme esnasında serbest radikaller oluşturmaz. Bu da özellikle margarin gibi trans yağlara göre çok daha sağlıklı olmasını sağlar.
  • Kolay kolay bozulmadığı için oda sıcaklığında çok uzun süre muhafaza edilebilir. Oda sıcaklığında margarin gibi erimez, katı halde kalabilir.

Tereyağı. Ağırlıkça en az %99 süt yağı içerir.  Muhafaza sıcaklığı +4 °C'den fazla olmamalıdır. Türk Gıda Kodeksi Tereyağı, Diğer Süt Yağı Esaslı Sürülebilir Ürünler ve Sadeyağ Tebliği'ne uygun olarak üretilmiştir. Üretim tarihi, son tüketim tarihi ve parti/seri numarası ambalaj üzerindedir. Son tüketim tarihinden önce tüketilmelidir.

Sadeyağ; insan sağlığına zararlı olmayan, hiç kullanılmamış, temiz, sadeyağ kalitesini bozmayacak, hiçbir suretle sızıntı yapmayacak şekilde kapatılmış ve bombaj yapmamış cam veya plastik ambalaj malzemelerine ambalajlanır.


Enerji ve Besin Ögeleri (100 g için)
Enerji          Kcal / kj             896,44         3685,52
Yağ          g 99,48
-Doymuş Yağ          g 61,62
Karbonhidrat          g 0
Protein          g 0,28
Tuz          g 0

Yorumlar 0


Yorum Bırak

Ürünlerimiz uzman reyon görevlilerimiz tarafından, ürün cinsine göre değişen paketleme sistemleri ile hazırlanmaktadır. Siz sipariş verdiğinizde özenle paketlediğimiz  gurme lezzetlerimiz özel ambalajlarında kargoya verilir. 

Cam kavanozdaki ve pet ambalajlardaki ürünlerimiz, airbed denilen balonlu hava yastıklarının içerisine yerleştirilerek, ürünler zarar görmeden paketlenmektedir.Süt ürünleri gibi soğuk zincir bozulmadan teslim edilmesi gereken ürünlerimiz ise; 48 saat erimeden durabilen buz aküleri ile birlikte, ısıyı sabit tutabilen dışı folyo içi straforlu poşetlerin içerisine konularak özel şekilde paketlenmektedir. Ürün cinsine uygun paketleme yapıldıktan sonra, tüm ürünlerimiz dayanıklı karton koliler ile kargo edilmektedir.

Yine de gurme lezzetlerimiz size ulaştığında teslimat sırasında herhangi bir aksaklık ile karşılaştığınızda fotoğrafı ile birlikte bize bilgi vermenizi rica ederiz.

Hafta içi Cuma günleri de dahil olmak üzere, saat 15:15'e kadar olan tüm siparişleriniz aynı gün; Cumartesi ve Pazar günü verdiğiniz siparişleriniz ise soğuk tedarik zincirinin hafta sonu zarar görmemesi için sonraki Pazartesi itibariyle kargoya verilir. Pazar günleri kargo teslimatı yapılmadığı için Pazar günleri verilen siparişler de sonraki Pazartesi günü kargoya verilmektedir.  

Kargolarımız Yurtiçi Kargo tarafından teslim edilmektedir.

Hava şartlarına bağlı olarak teslim süresi değişiklik gösterebilir.

Siparişlerinizi takip etmek için Hesabım > Siparişlerim bölümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca sitemizdeki sağ altta bulunan yardım butonuna basarak siparişleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Sipariş verdikten sonra teslimat adresi değiştirilmemektedir o yüzden lütfen teslimat adresinizin doğruluğundan emin olunuz.

Teslimatta yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyı 444 18 41 numaralı telefondan veya iletisim@enkagurme.com e-posta adresinden bizlere bildirebilirsiniz.