Hakkımızda

Enka Süt ürünlerinin hammaddesini oluşturan taze süt;

İç Anadolu ve Akdeniz Bölgelerinin sütlerinden ve yaklaşık 15.000’i aşkın müstahsilden akşam ve sabah ayrı ayrı olmak üzere günde iki kez toplanıp, veteriner hekimler  tarafından gerekli kontrolleri yapılarak, geciktirilmeden toplama merkezlerine ulaştırılmaktadır. Çok kısa bir süre içerisinde +4 °C’ye soğutulan sütler, termos kasalı tankerlerle fabrikaya taşınmakta, sağımı takiben 24 saat içerisinde de ürünlere dönüştürülmektedir.

enka gurme
enka gurme
enka gurme


Üretiminde dünya teknolojisini kullanan Enka Süt

  bütün mamullerini yüksek hijyenik altyapıya sahip olan tesislerinde, H.A.C.C.P normlarına uygun olarak oluşturduğu temizlik ve     dezenfeksiyon kuralları çerçevesinde çalışarak, sağlıklı ortamlarda el değmeden üretmekte ve üretimin her kritik noktasını olası   tehlikelerin önlenmesi için kontrol altında tutmaktadır. Bugün hijyen kontrolü için fabrika içinde 250 ayrı noktadan numune alınarak   mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır. Ürünler piyasaya sunulmadan önce bu ürünlerden birer numune alınarak hem mikrobiyolojik   hem de kimyasal analizleri yapılıp son kontrolleri yapılarak piyasaya sevk edilmektedir. Ürün ambalajlarının da yine analizleri   yapılarak   yeterli kaliteye sahip olanları kullanılmaktadır.

 Doğallık ilkesinden asla taviz verilmeyen Enka Süt ürünlerinde, gıda mühendisi ve süt teknologları tarafından süt alımdan başlayarak   üretimin her aşaması denetlenmekte ve hiçbir katkı maddesi kullanılmamaktadır. Dolayısıyla Türk insanının özellikle aradığı taze,   temiz ve kaliteli ürünleri, doğal lezzetiyle sunmaktadır.

enka gurme
enka gurme
enka gurme

Toplanan sütler, 24 SAAT İÇERİSİNDE ÜRÜNLERE DÖNÜŞTÜRÜLMEKTEDİR. 
Taze sütün doğasında bulunan vitamin ve mineraller uluslararası normlarda yapılan pastörizasyon işlemi ile korunur ve yüksek teknolojiye sahip üretim tesislerinde mamul madde haline getirilmek üzere işlenir. Bu bilinçle, yeterli ve dengeli beslenme için her yaşta tüketilmesi gereken süt ve süt mamulleri, Enka Süt’te tüm besin değerleri korunmuş olarak üretilir.

Üretiminde dünya teknolojisini kullanan Enka Süt, bütün mamullerini yüksek hijyenik altyapıya sahip olan tesislerinde HACCP normlarına uygun olarak oluşturduğu temizlik ve dezenfeksiyon kuralları çerçevesinde çalışarak, sağlıklı ortamlarda el değmeden üretmekte ve üretimin her kritik noktasını olası tehlikelerin önlenmesi için kontrol altında tutmaktadır. İşletme bünyesinde kurulmuş olan gelişmiş teknolojik imkânlara sahip Çiğ Süt, Kimyasal ve Mikrobiyolojik Analiz Laboratuvarlarında Süt ve Süt Mamulleri ile ilgili mevzuatlara uygun ve tüketicinin beğenisini kazanacak nitelikte sağlıklı, kaliteli ve standart ürün elde edilebilmesi için yine çiğ süt alımından ürünlerin piyasaya arzına kadar geçen tüm aşamalarda gerekli analizleri büyük bir titizlikle yapmaktadır.

enka gurme
enka gurme
enka gurme yoğurt


Dünya teknolojisi ile H.A.C.C.P. Normlarında El Değmeden Üretim Yapılmaktadır.

Ayrıca, her geçen gün gelişen süt sektöründeki değişiklikleri yakından takip edebilmek ve yeni ürün üretebilme çalışmalarına yön verebilmek için gelişmiş bir AR-GE departmanı oluşturulmuştur. Yüksek üretim kapasitesine sahip olması açısından Türkiye’nin önde gelen kuruluşlarından birisi olan Enka Süt, ülke ekonomisine katkısını artırmak amacıyla üniversiteler ve diğer özel kuruluşlar ile sıkı işbirliği içerisinde olup görüş ve bilgi alışverişinde bulunmakta ve ayrıca bu vasıta ile personeline sürekli olarak gelişen teknoloji ve hijyen konularında eğitimler vermektedir.

Yaygın Dağıtım Ağı

Enka Süt’ün üretilen tüm ürünleri yaygın dağıtım ağı sayesinde ülkemizin dört bir tarafına uzman ellerle taşınmaktadır. Tüketicisine kaliteli, sağlıklı ve lezzetli ürünler sunmayı kendisine temel hedef edinmiş olan Enka Süt yurt içinde ülkemizin 25 ayrı iline ürünlerini ulaştırmakta olup, Türkiye genelinde pazarlama faaliyetlerine devam etmektedir. Bünyesine yeni ekleyeceği bayileri ile memleketimizin en ücra satış noktalarına ürünlerini ulaştırmayı hedef edinmiş bulunmaktadır.
Yurt dışında ise başta körfez ve uzak doğu ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin tercih ettiği marka olmuştur. Günlük 2000 ton hammadde işleme kapasitesi ile ülke ekonomisine yaptığı katkının haklı gururunu yaşamaktadır. Bu bağlamda süt türevli toz gruplarında Pazar lideri olarak Türkiye ihracatının %70 ini karşılamaktadır.

enka gurme eski kaşar peyniri
enka gurme
enka gurme yoğurt