İptal ve İade Koşulları

Sizlere daha iyi hizmet sunabilmek için enkagurme.com’dan yapmış olduğunuz bütün alışverişler bizim için ayrı önem taşımaktadır. Ürünlerimizi taze, güvenilir ve koruyucu ambalajlarda göndermekteyiz. Gurme lezzetlerimiz size ulaştığında teslimat sırasında herhangi bir aksaklık ile karşılaştığınızda fotoğrafı ile birlikte 3 gün içerisinde bize bilgi vermenizi rica ederiz. Teslimatta yaşadığınız herhangi bir sıkıntıyı 444 18 41 numaralı telefondan veya iletisim@enkagurme.com e-posta adresinden bizlere bildirebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünlerle ilgili bir şikâyetiniz olduğunda, ürünlerimizi kargodan teslim aldığınız günden itibaren 3 gün içerisinde ilesitim@enkagurme.com’a mail atarak ya da 444 18 41 telefon numarasını hafta içi 09.00-17:30 saatleri arasında, Cumartesi günleri ise 09.00-11.30 saatleri arasında arayarak bildiriniz. Pazar günleri telefon görüşmesi yapılmamaktadır. Şikâyetiniz tarafımıza ulaştığında inceleme süreci başlatılır ve gelişmelerden anbean haberdar edilirsiniz. Aşağıdaki genel iade şartlarına uygun durumlarda iade etmek istediğiniz ürünün kargo ücreti müşteriye aittir.

İADE KOŞULLARI

Türk Ticaret Kanunu gereğince gıda maddeleri, içecekler veya diğer günlük tüketim maddeleri için cayma hakkı bulunmamaktadır.

Temel kural olarak aldığınız ürünü teslimat tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde sözleşme koşulları kapsamında www.enkagurme.com’un düzenlemiş olduğu faturanız ve MUTLAKA İADE SEBEBİNİZİ BİLDİREN BİR NOT EKİ VE ORİJİNAL AMBALAJINDA iade edebilirsiniz.

Satın aldığınız ürünler süt ürünleri gibi bozulabilir gıda ürünleri olduğundan, ürünler ile birlikte size gönderdiğimiz buz aküsünü bir gün dondurucu dolapta bekletip, ürünleri yeniden buz aküsü ile paketleyerek geri göndermeniz gerekmektedir.

Ürünlerde sevkiyatta oluşabilecek ezilme, bozulma ya da kırılma gibi istenmeyen bir durum görüldüğü zaman, ürün ambalajı bozulmadan ve kargonun geldiği gün ürün resminin çekilerek iletisim@enkagurme.com mail adresine iletilmesi gerekmektedir. Yalnızca ürün kargosunda hasarlı bir şekilde tarafınıza ulaşan ürünün iadesi yapılmaktadır. Bu nedenle kargonuzu teslim alırken, kargo personeli gitmeden kargonuzu açıp kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Böylece hasarlı bir durum varsa, aynı kargo personeli ile vakit kaybetmeden göndermiş olursunuz.

İade ettiğiniz ürünler iade şartlarına uyduğu takdirde, geri ödemeler ürün bize ulaştıktan sonraki 10 gün içerisinde yapılmaktadır.

Bundan sonraki süreci bankanızdan takip edebilirsiniz.

ÖNEMLİ NOT: İADE ÜRÜNLERİNİZİ MUTLAKA İADE SEBEBİNİZİ BİLDİREN BİR NOT EKİ VE ORİJİNAL AMBALAJINDA VE FATURANIN ASLI İLE BİRLİKTE AŞAĞIDA BELİRTİLEN ADRESE GÖNDERİNİZ

 

Enka Süt ve Gıda Mam. San. ve Tic. A.Ş

Adres: Hacı Yusuf Mescit Mh. Pazarcık Sk. (Adana Çevre Yolu Sedirler Çıkışı) No:1 42030 Karatay/KONYA

Tel: +90 332 355 23 00

Vergi Dairesi: Selçuk Vergi No: 335 004 90 95

Genel iade şartları şunlardır:

  • İadeler mutlak surette orijinal kutu veya ambalajı ile birlikte yapılmalıdır.
  • Orijinal kutusu/ambalajı bozulmuş, tekrar satılabilirlik özelliğini kaybetmiş, başka bir müşteri tarafından satın alınamayacak durumda olan ürünlerin iadesi kabul edilemez.
  • İade etmek istediğiniz ürün ile birlikte orijinal fatura (sizdeki bütün kopyaları) ve iade sebebini içeren bir dilekçe/not göndermeniz gerekmektedir.

İade etmek istediğiniz ürün/ürünler ayıplı ise ürünü kargo görevlisi yanında kontrol ederek tutanak tutturmanız ve teslim almamanız gerekmektedir. Bu takdirde kargo ücreti firmamız tarafından karşılanmaktadır. Diğer durumlarda ise kargo ücreti ALICIYA aittir